تبلیغات
معماری در گرگان - مطالبات شهروندان از شورای شهر و شهرداری

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :RSS

معماری در گرگان

چهارشنبه 9 مرداد 1392

مطالبات شهروندان از شورای شهر و شهرداری
مرتبط با :

شهرداری ها از جمله سازمان های عمرانی خدماتی هستند كه شهروندان در شبانه روز بیشترین ارتباط را با آنها دارند. مشابه چنین ارتباط گسترده یی را میان شهروندان و هیچ سازمان و نهاد دیگری نمی توان سراغ گرفت. درست به دلیل وجود همین ارتباط دائمی و گسترده است كه عملكرد شهرداری ها پیوسته در معرض دید و داوری شهروندان است و شهرداری هایی كه می خواهند از شهروندان نمره قبولی بگیرند و همكاری آنان را با خود جلب كنند باید علاوه بر داشتن عملكرد شفاف و عاری از شائبه تخلف، آمادگی بیشتری برای پاسخگویی به خواسته ها و مطالبات شهروندان در حوزه های مختلف داشته باشند. در كشورهای پیشرفته جهان، شهرداری ها به همان اندازه كه از اختیارات در مدیریت كلیه امور شهرها برخوردارند، خود را ملزم به پاسخگویی به شهروندان می دانند و بدون جلب رضایت آنان كه از طریق شوراهای شهر به دست می آورند، اجازه انجام هیچ كاری را حتی اگر آن كار مفید به حال شهر باشد، به خود نمی دهند.
    متاسفانه در كشور ما وضع به گونه دیگری است. یعنی با وجود شكل گرفتن نهادی به نام شورای شهر در شهرها، سازوكاری برای برقراری ارتباط با شهروندان و كسب اطلاع از اولویت های مدنظر آنان در حوزه مسائل شهری ایجاد نشده كه همین امر نوعی حالت بیگانگی میان شهروندان و كارهایی كه شهرداری ها انجام می دهند، به وجود آورده است. مثلادر همین گرگان  شما یك روز صبح كه پا از خانه بیرون می گذارید، می بینید كه بولدوزرها و ماشین های خاكبرداری شهرداری بدون دادن كمترین آگاهی قبلی به اهالی محل، مثلابرای انجام یك كار عمرانی، خیابانی را كه تا دیروز به روی خودروها باز بوده مسدود كرده و مشغول به فعالیت شده اند، حال آنكه آن فعالیت عمرانی خاص از دید اهالی محل و حتی محله های مجاور از اولویت چندانی برخوردار نبوده و چنانچه آن شهروندان قبلاطرف سوال و نظرخواهی قرار می گرفتند، انجام پروژه های عمرانی با اولویت بالاتری از شهرداری خواستار می شدند. نمونه های زیادی از این قبیل پروژه های عمرانی شهری را كه بدون نظرسنجی قبلی از شهروندان اجرا شده یا در دست اجراست می توان مشاهده كرد كه یكی از بزرگ ترین و بحث برانگیزترین آنها پروژه بسیار پرهزینه زیر گذر ترمینال كه عملیات اجرایی آن بیش از یکسال است كه علاوه بر ایجاد یك معضل بزرگ ترافیكی در یكی از شریان های پررفت و آمد گرگان، ایجاد کرده است.
   
اینكه گفته شود پروژه های عمرانی شهرداری با مطالعات علمی و كارشناسی، برنامه ریزی و برای رفاه شهروندان اجرا می شود، حرف كاملادرستی است. اما چون شهروندان صاحبان اصلی شهر خود هستند و امور شهر با عوارض دریافتی از آنان و تراكم فروشی و امثالهم، اداره می شود، آیا نباید صاحبان شهر قبلادر جریان دلایل ایجابی اجرای چنین پروژه هایی قرار گیرند؟آگاه سازی بهنگام شهروندان از چند و چون پروژه های عمرانی و نظرخواهی از آنان وظیفه یی مغفول مانده از سوی روابط عمومی های شورای شهر و شهرداری های مناطق است كه متاسفانه هیچ گونه ارتباط ملموس میان آنها و شهروندان نه در سطح شهر، نه در سطح مناطق و نه حتی در سطح نواحی وجود ندارد. در حالی كه این روابط عمومی ها باید نزدیك ترین و پیوسته ترین روابط را با شهروندان ساكن در مناطق حوزه مسوولیت و ماموریت خود داشته باشند.
    پیامدهای نبود ارتباطات لازم و نزدیك میان شهرداری گرگان و كلانشهرهای كشور را می توان در بی توجهی اكثریت شهروندان به موضوعات به ظاهر پیش پا افتاده یی چون بیرون گذاشتن كیسه زباله بعد از ساعت 9 شب، تفكیك زباله های خشك و تر از یكدیگر، نریختن آشغال در سطح معابر و خیابان ها و وارد نكردن فاضلاب های خانگی و صنفی به داخل جوی ها و نهرها و انواع و اقسام دیگر وظایف شهروندی مشاهده كرد. با این توضیحات آیا زمان یك خانه تكانی فكری اساسی در شوراهای شهر و شهرداری ها برای برقراری ارتباط مستمر و موثر با شهروندان فرا نرسیده است؟ شورای شهر سوم هر چه بود پرونده اش به زودی بسته می شود.
    اما مردمی كه برای انتخاب اعضای شورای شهر چهارم گرگان به پای صندوق های رای رفتند، انتظار دارند كه این شورا به جای درگیر شدن در مسائل سیاسی، برقراری ارتباطی دو سویه میان خود و شهروندان را برای آگاه شدن از نیازها و مطالبات اولویت دار آنها جدی بگیرند و به تبع آن از شهرداری كه انتخاب خواهند كرد بخواهند كه نظرات شهروندان گرگانی را در اجرای هر پروژه یی مد نظر قرار دهد. چنین كاری صرفا از طریق انجام نظرسنجی های ادواری از سوی شهرداری های مناطق و نواحی امكان پذیر خواهد بود كه متاسفانه تاكنون مغفول مانده است....نوشته شده توسط مهدیه صبوحی در ساعت 11:56 ق.ظ
نظرات ()


مدیر وبلاگ: مهدیه صبوحی


صفحه نخست | پست الکترونیک | آرشیو مطالب | لینك آر اس اس | تماس با ما | کد30تی

.:: Design Theme By : wWw.cad30ty.Com ::.