تبلیغات
معماری در گرگان - گلستان، بعنوان استان سال 92 انتخاب شد

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :RSS

معماری در گرگان

چهارشنبه 23 اسفند 1391

گلستان، بعنوان استان سال 92 انتخاب شد
مرتبط با :

کارگروه ایرانشناسی در انجمن مفاخر معماری ایران، استان گلستان را به عنوان استان سال 92 انتخاب نمود.

به گزارش معماری نیوز، کارگروه ایرانشناسی در انجمن مفاخر معماری ایران، استان گلستان را به عنوان استان سال 92 انتخاب نمود.
 
روابط عمومی انجمن مفاخر معماری ایران با انتشار اطلاعیه ای از انتخاب استان گلستان، بعنوان استان  استان سال 92  خبر داد.
در این اطلاعیه آمده است:

گلستان در شمال ایران قرار دارد و با استان های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است. خلیج گرگان و شبه جزیره آشوراده هنوز بهشت پرندگان مهاجر هستند. و صیادان بندرترکمن مرغوب ترین و گران ترین خاویار جهان را با صید ماهیان خاویاری تولید می کنند.

دو بندر مخدومقلی و گمیشان آمیزه ای هستند از فرهنگ های مازندرانی، ترکمن، روسی و حتی قزاق و معماری شان با همه شهرهای شمال ایران تفاوت دارد. پارک ملی گلستان یکی از غنی ترین زیستگاه های جانوری در کره زمین است و گنبد کاووس با بنای رفیع آجری خود که در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است و با توان مهندسی فوق العاده سازندگان خود مهمترین اثر معماری در ایران را در قلب خود دارد که پس از هزار سال همچنان استوار و محکم پا برجا مانده است.

قبایل ترکمن هنوز به زیستن در اُبه های زیبا وفادارند و غرور خود را در تازاندن اسبان تیزتک می جویند و هنر را در بافتن قالیچه های زیبا و خوش نقش و نگار. خرده فرهنگ های انسانی، گلستان را به موزاییکی از فرهنگ های بومی با لهجه ها، آداب و رسوم و شیوه های معیشتی متفاوت تبدیل کرده است. این استان با کشور ترکمنستان نیز دارای مرزی طولانی می باشد.

انتخاب سالانه استان های کشور برای معرفی به ایرانیان وجهانیان از سال 1386 توسط کارگروه ایرانشناسی در انجمن مفاخر معماری ایران آغاز گردید و فعالیت های آن در هر سال به یک استان تخصیص پیدا نموده است.

تا کنون استان های سمنان، اصفهان، مرکزی، زنجان، همدان و بوشهر به ترتیب به عنوان استان سال انتخاب و معرفی شده اند. بر اساس این روند، در سال 1392 انجمن مفاخر معماری ایران، برای معرفی استان گلستان با همکاری مقامات استان و فعالان بخش خصوصی در استان اقدام خواهد نمود.
...نوشته شده توسط مهدیه صبوحی در ساعت 12:53 ب.ظ
نظرات ()


مدیر وبلاگ: مهدیه صبوحی


صفحه نخست | پست الکترونیک | آرشیو مطالب | لینك آر اس اس | تماس با ما | کد30تی

.:: Design Theme By : wWw.cad30ty.Com ::.