تبلیغات
معماری در گرگان - نجفی: 320‌ میلیارد صرف انتخابات شد

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :RSS

معماری در گرگان

پنجشنبه 19 بهمن 1391

نجفی: 320‌ میلیارد صرف انتخابات شد
مرتبط با :

پرونده‌ انحراف 320‌میلیارد تومانی از بودجه که مشخص نیست چطور و کجا هزینه شده است. برخی اعضای شورا می‌گویند مهدی چمران همه چیز را می‌داند و او هم می‌گوید: «حرفی ندارم که بزنم.»
هفت سال و اندی پس از خروج احمدی‌نژاد از شهرداری تهران هنوز یک پرونده به نام او باز است: پرونده‌ انحراف 320‌میلیارد تومانی از بودجه که مشخص نیست چطور و کجا هزینه شده است. برخی اعضای شورا می‌گویند مهدی چمران همه چیز را می‌داند و او هم می‌گوید: «حرفی ندارم که بزنم.»

چهار ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری 92 اعضای شورای شهر تهران پرونده‌ای را بیرون کشیده‌اند که در هفت سال اخیر بارها مطرح شده و هر بار هم مهدی چمران گفته مصلحت این است درباره این موضوع پس از جمع‌بندی نهایی صحبت شود.

حالا اما اعضای شورای شهر تهران که چند ماه دیگر دوره فعالیتشان در شورای سوم به پایان می‌رسد، خواستار روشن شدن جزییات این پرونده هستند. منتقدانی چون محمدعلی نجفی مدعی‌اند بخشی از این اعتبارات برای هزینه‌های انتخاباتی احمدی‌نژاد در سال 84 و بخشی هم پس از آن در مدت زمان کوتاهی که شهردار سابق تهران مشغول تحویل دادن شهرداری بوده، هزینه شده است. احمدی‌نژاد در هفت سال گذشته تاکنون به این اتهام پاسخی نداده است. 

محمدعلی نجفی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت: «موضوع این 320‌میلیارد تومان بارها و به دفعات در شورا مطرح شد و در نهایت مسئولیت بررسی این موضوع به گروه سه نفره‌ای متشکل از آقایان بیادی، پورزرندی و یک حسابرس واگذار شد که بررسی و نتیجه را اعلام کنند.»

او افزود: «در جلسه‌ای همه آقایان از جمله آقای چمران هم حضور داشتند نتیجه این بررسی‌ها مطرح شد و اعلام کردند گزارش حسابرسی «غیر قابل اظهارنظر» است و کسانی که به کار بودجه و حسابرسی آشنا هستند می‌دانند این توصیف غیرقابل اظهارنظر بودن، بدترین اظهارنظر و نتیجه‌گیری در مورد پرونده‌هایی از این دست است ما معتقدیم بخش زیادی از این 320‌میلیارد تومان در مواردی غیر از موارد تعیین شده در شهرداری هزینه شده به‌خصوص درباره انتخابات 84 در روزهای قبل و بعد از انتخابات.»

نجفی تنها کسی نیست که این روزها درباره 320‌میلیارد تومانی که در دوران احمدی‌نژاد خارج از بودجه هزینه شده، سوالاتی را مطرح می‌کند. روز دوشنبه علیرضا دبیر هم در گفت‌وگو با ایلنا در انتقادهایی کم سابقه رییس شورا را خطاب قرار داد و پرسید: پس از هفت سال 320‌میلیارد تومان چه شد؟

دبیر اما دیروز گفت: ما حرف بدی نزدیم گفتیم هفت سال است که تکلیف این پرونده روشن نیست همه از ما می‌پرسند که آن 320‌میلیارد تومان بالاخره چی شد، من هم گفتم هیچ کدام از ما نمی‌دانیم بروید از آقای چمران بپرسید، ایشان می‌دانند. بسیاری منتظر بودند چمران دیروز از تریبون شورا در مورد اظهارات نجفی و دبیر که او را خطاب قرار داده بودند، صحبت کند او اما همزمان با ورود نجفی به شورا به او کنایه زد و گفت: آقای نجفی بالاخره تشریف آوردند، صلوات بفرستید!

چمران حین جلسه شورا به موضوع انحراف 320‌میلیاردی در بودجه شهرداری در فاصله سال‌های 82 تا 84 اشاره‌ای نکرد اما در حاشیه این جلسه در پاسخ به این پرسش که آیا هفت سال برای رسیدگی به پرونده 320‌میلیارد تومانی شهردار سابق تهران کافی نیست، گفت: من در این زمینه چیزی نمی‌دانم. حرف‌هایم را هم گفته‌ام. دیگر در این‌باره بحث نمی‌کنم.

چمران در پاسخ به این‌که «اعضای شورا می‌گویند شما در مورد این پرونده اطلاعاتی دارید که نمی‌گویید و سکوت کرده‌اید در حالی که این حق مردم است که بدانند از اعتبارات شهرداری در سال 84 به چه منظور و در چه زمینه‌ای استفاده شده است»، گفت: آن‌ها از کجا می‌دانند که من چه می‌دانم یا نمی‌دانم؟ این‌ها بحث‌های انحرافی است، هر از گاهی این پرونده را بیرون می‌کشند در حالی که همه چیز در مورد آن مشخص است.»

نجفی، اما می‌گوید درباره نحوه هزینه شدن 320‌میلیارد تومان در زمان شهردار سابق تهران تقریبا هیچ چیز مشخص نیست، او به گفت: من نمی‌دانم آقای چمران چطور می‌گویند که همه چیز روشن است. ما هیچ مصوبه‌ای در این زمینه نداشتیم و هیچ گزارشی هم در شورا با این موضوع بررسی نشده است، اگر بررسی کردند و نتایج بررسی‌هایشان هم نشان می‌دهد مشکلی وجود نداشته، چرا این نتایج را ارائه نمی‌کنند؟ در سال‌های 82 تا 84 رقم 320‌میلیارد تومان بدون مصوبه شورا هزینه شده یا باید مشخص شود این رقم در کجا هزینه شده یا اجازه دهند نهادهای قانونی بیایند و تکلیف این موضوع را روشن کنند. تا جایی که ما می‌دانیم تنها 25‌درصد از این هزینه‌ها قابل دفاع است و باقی آن خارج از اختیارات و قانون شهرداری هزینه شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان این‌که هر بار این موضوع را پیگیری کردیم به ما گفتند که این گزارش به‌زودی در دستور کار شورا قرار می‌گیرد، افزود: دو نفر از اعضایی که مسئول بررسی پرونده 320‌میلیارد تومان هزینه فاقد اسناد بودند به طور غیررسمی به من گفته‌اند نتیجه بررسی‌های دوباره آن‌ها نشان‌دهنده تخلفات گسترده در این زمینه است و شاید تنها 25‌درصد این هزینه‌ها قابل دفاع باشد و نحوه هزینه کردن 75‌درصد دیگر مشخص نیست.

او ادامه داد: یک‌بار قرار بود گزارش را مطرح کنند خود آقای چمران جلوی طرح آن را گرفتند و گفتند اجازه بدهید آقای سعید لو (معاون مالی و اداری وقت شهردار) از سفر برگردند این گزارش را ببینند شاید در مورد برخی هزینه‌ها نظری داشته باشند. آقای سعید لو یک هفته بعد از سفر برگشتند و از زمان آن سفر تاکنون دو سال گذشته و هنوز ما منتظریم که آقای سعید لو جواب بدهند. 

همان‌طور که شهردار سابق تهران و همراهان او در همه سال‌های گذشته یعنی از زمانی که از بهشت به پاستور رفته‌اند درباره این پرونده و انحراف 320‌میلیارد تومانی از بودجه سکوت کرده‌اند، خواهر رییس‌جمهوری یعنی پروین احمدی‌نژاد هم همچنان مهر سکوت بر لب زده است، او که دیروز شهردار قالیباف را به جذب غیرقانونی نیروی انسانی متهم کرد، درباره پرونده 320‌میلیارد تومانی دوران برادر خود، مهر سکوت به لب زد و گفت: اجازه بدهید حرفی نزنم.

...نوشته شده توسط مهدیه صبوحی در ساعت 05:24 ب.ظ
نظرات ()


مدیر وبلاگ: مهدیه صبوحی


صفحه نخست | پست الکترونیک | آرشیو مطالب | لینك آر اس اس | تماس با ما | کد30تی

.:: Design Theme By : wWw.cad30ty.Com ::.