تبلیغات
معماری در گرگان - آقای ضرغامی ، ما هم در این سیما سهمی داریم !

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :RSS

معماری در گرگان

سه شنبه 10 مرداد 1391

آقای ضرغامی ، ما هم در این سیما سهمی داریم !
مرتبط با :
سینمای صد ساله چنان گوی سبقت را از معماری هفت هزار ساله برده ، که مردم ایران حتی نام تعداد اندکی از معماران شاخص این مرز و بوم را نشنیده و حتی ظاهر آنان را نیز ندیده اند .
معماری نیوز - صادق رشیدی فرد : چندی پیش در خانه یکی از اقوام ، بنا بر رسم صله ارحام حضور داشتم و لاجرم تلویزیون نیز مطابق سلیقه صاحبخانه روشن بود . تلویزیونی که معمولا آنقدر برای من جلوه نمایی ندارد که برای رویت آن وقتی بگذارم ، اما بالاجبار شاهد برنامه (( گپ )) رامبد جوان شدم که از شبکه آی فیلم مشغول پخش شدن بود .

با خودم قدری به برنامه های سیما که با محوریت سینما تولید میشوند اندیشیدم و ناگهان به حجم عظیم خبررسانی و تولید برنامه در این زمینه پی بردم و این سوال بزرگ در ذهنم ایجاد شد که : "مگر غیر از سینما ما هنر دیگری نداریم ؟"

به راستی وقتی به عملکرد نظام سیاسی ، روزنامه ها و علی الخصوص صدا و سیما مینگریم گویی جز اصحاب سینما و موسیقی کس دیگری در این جامعه هنرمند نیست ؟ اخبار جشنواره های سینمایی از کن و اسکار و خرس طلا و یوزپلنگ نقره و هزارن حیوان سیمین و مطلا در رسانه ها منعکس میشود ، اما موفقیتهای داخلی و خارجی معماران این سرزمین منعکس نمیشود .

سینمای صد ساله چنان گوی سبقت را از معماری هفت هزار ساله برده ، که مردم ایران حتی نام تعداد  اندکی از معماران شاخص این مرز و بوم را نشنیده و حتی ظاهر آنان را نیز ندیده اند .

صدا و سیما پر است از برنامه های پخش و نقد سینمایی , از داخلی گرفته تا خارجی ، و دریغ از اختصاص یک برنامه تخصصی به معماری . گوییا مسئولین نظام فراموش کرده اند که نماد ایران در تمامی دنیا معماری آن است و نه سینمای آن .

البته بنده با توجه به تحصیلات اندکی که در زمینه کارگردانی داشته ام ، خود را به خانواده سینما نیز متعلق میدانم ولی احساس میکنم وزنی که سینما در سیما دارد بسیار سنگین تر از مقداریست که باید به آن اختصاص داده شود .

بنده بسیار متاسفم از اینکه بگویم سیمای ما یک سیمای " سینما زده" است . تعادل را رعایت نمیکند و برای باقی هنرها ارزش چندانی قائل نیست و دلیل آن سینمایی بودن اندیشه های مدیران سیما است .

سینما به عنوان یک هنر عمومی ، نیاز چندانی به مخاطبان آموزش دیده ندارد ، و از همین رو میتواند با آحاد جامعه ارتباط برقرار کند ، اما باقی هنرها از نقاشی گرفته تا گرافیک و حجم سازی و معماری ، برای فهمیده شدن توسط مخاطب ، نیاز به آموزش دارند و چون صدا و سیما که به قول آرمانی حضرت امام "باید دانشگاه باشد " نمیتواند باشد و یا به قولی نمیخواهد باشد !!! از همین روست که از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده و به دنبال مسائل عوامانه و خالی از بعد آموزشی میرود ، تا به قول خودشان بتواند با حجوم وسیع ماهواره ها مقابله کنند .

عزیزان فعال رسانه ای ، علی الخصوص صدا و سیما ، اگر جامعه امروز به قدری سطحی شده است که فقط با ادبیات "تصویر و فیلم" میتوان با آن ارتباط برقرار کرد ، نتیجه مدیریت آموزشی و رسانه ای شما و دوستانتان در گذشته است . بیایید با هم گذشته ها را رها کنیم ، به فکر آینده باشیم . نسل فردا نتیجه مدیریت امروز شماست ، الان را دریابید .

آقای ضرغامی شما به عنوان مدیر تاثیرگذارترین رسانه جامعه "صدا وسیما" میتوانید با رویکردی عادلانه تر نسبت به همه علوم و هنرها ، فضای جامعه را به به سمت و سویی بهتر هدایت کنید .

آقای ضرغامی بنده نماینده جامعه معماران نیستم ، اما به عنوان یک عضو کوچک از این خانواده به شما میگویم :

" آقای ضرغامی ، ما هم در این سیما سهمی داریم "...نوشته شده توسط مهدیه صبوحی در ساعت 08:07 ق.ظ
نظرات ()


مدیر وبلاگ: مهدیه صبوحی


صفحه نخست | پست الکترونیک | آرشیو مطالب | لینك آر اس اس | تماس با ما | کد30تی

.:: Design Theme By : wWw.cad30ty.Com ::.